Łazienka jest dość istotnym miejscem w każdym domu. Ważne zatem, aby była przytulna i schludna. Dobrze jest więc przy wyborze koloru ścian i podłóg tego pomieszczenia przemyśleć wszystkie za i przeciw. Każdy z nas bowiem preferuje inne rodzaj wystroju oraz odmienną kolorystykę. Nie da się więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki kolor łazienki wybrać, lecz da się przeanalizować kilka czynników, które mogą ułatwić ten wybór. Jakie to czynniki?

Pogoń za modą czy indywidualny styl?

Wybierając kolorystykę i fason glazury do naszej łazienki, możemy skorzystać z gotowych wzorów, które są dostępne w marketach lub też zdać się na własną inwencję. Kolorystyka łazienki w dużej mierze zależy również od jej rozmiaru. Posiadając bardzo małą łazienkę czy toaletę należy zrezygnować z bardzo ciemnych, krzykliwych fasonów i kolorów. W przypadku dużych pomieszczeń możemy pokusić się o bardziej skomplikowane wzory na ścianach – w małych wnętrzach mogłoby to być za bardzo przytłaczające.

Kolejnym dość ważnym czynnikiem jest oświetlenie na jakie się zdecydujemy. Jeżeli nie planujemy zakładać dużej ilości lamp, a jedynie jeden żyrandol – warto zdecydować się na jasne i klasyczne ubarwienie naszej łazienki. Dzięki temu całe pomieszczenie będzie wyglądało jaśniej i korzystniej.

W przypadku ciemnego ubarwienia warto zdecydować się na większą ilość lamp. Łazienki można urządzać w wielu stylach i kolorach – dlatego trzeba zdać się na swój własny gust. Jeżeli jednak mamy z tym problem, świetnym wyjściem będzie po prostu skopiowanie koloru znalezionego w gazecie wnętrzarskiej czy też markecie z glazurą i zaopatrzeniem sanitarnym.

Od nas więc zależy, czy zdecydujemy się na modne w danym sezonie kolory i fasony czy też wybierzemy klasyczne rozwiązanie, które sprawdzi się przez długie lata. Zdarza się bowiem, że dany sezon oferuje kolory terakoty, które już za rok będą kompletnie niemodne. Decydując się więc na klasykę – unikniemy częstych remontów.

Kolory ciepła

Wiele osób ceni sobie przytulne oraz ciepłe wnętrza. Łazienka jest miejscem, w którym spędzamy sporo czasu i dobrze abyśmy czuli się tam komfortowo. Wspaniałym wyjściem będą więc ciepłe beże czy tez klasyczna biel przełamana dodatkami w innym kolorze. Świetnym wyjściem dla amatorów klasycznych rozwiązań są również brązy i odcienie piasku.

Ciekawe są też rozwiązania w kolorze turkusów czy też delikatne róże. Dobrym pomysłem jest po prostu udanie się do kilku sklepów oferujących glazurę i terakotę i wyobrażenie sobie naszej własnej łazienki w ulubionym kolorze.

Do klasycznych ciepłych kolorów terakoty warto dobrać elementy, które nieco urozmaicą naszą przestrzeń. Mogą to być np. dodatkowe kafelki w odmiennym kolorze czy też popularne “szlaczki” wbudowane pomiędzy inne płytki. Interesującym wyjściem jest też stworzenie łazienki w odcieniach kamienia lub drewna.

Można też połączyć tych dwóch elementów. Kamienne płytki dodają nieco surowości naszemu wnętrzu, za to ciepłe drewno z łatwością przełamie ten efekt.

Udostępnij w Social Media