Szafka z umywalką jest niezwykle dobrym i praktycznym rozwiązaniem. W ten sposób posiadasz wszystkie kosmetyki pod ręką, mebel zajmuje mało miejsca w pomieszczeniu. Zobacz, jakie są zalety takiego rozwiązania, dlaczego warto się na nie zdecydować i co wybrać!
Jaki rodzaj szafki wybrać?
Najpierw zdecyduj, czy pod zlewem chcesz szafki, czy szuflady i czy powinny stać czy zwisać. Ze wszystkich możliwości warto zwrócić uwagę na dwa skrajne rozwiązania, a mianowicie: umywalka z wiszącą szafką z szufladami, które są łatwe w użyciu, ponieważ cała zawartość jest widoczna z góry i zawsze pod ręką. Łatwo jest utrzymać czystość przy takim rozwiązaniu. Mebel można również zawiesić na dowolnej wysokości. Jeśli staniesz przed szafką, nie ma ryzyka uderzenia w palce u stóp. Należy również pamiętać, że górna część jest mniej przestronna niż dolna, ponieważ zwykle ma wycięcie na odpływ. Pamiętaj, że tylna ściana szafki ściennej powinna znajdować się kilka milimetrów od ściany. Zapewnia to cyrkulację powietrza, która zapobiega zamoczeniu elementu.
Zlew z szafką stojącą z półkami jest bardziej przestronny niż od tej wiszącej, ale trudno jest korzystać z jej głębi. Zwykle ma standardową wysokość, więc nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie dla bardzo najmłodszych oraz dla niskich osób. Trudniej jest utrzymać czystość pod spodem, a nogi są narażone na działanie wody.
Na jaki zlew się zdecydować?
Wszystko zależy od osobistych preferencji osoby urządzającej swoją łazienkę. Każde z rozwiązań posiada swoje zalety. Można wybrać np. zlew umieszczony lub osadzony w blacie, w taki sposób aby szafka nie wystawała poza jego krawędzie. Oszczędza to miejsce wokół niego, ale jednocześnie nie pozostawia miejsca do użytkowania. Wbudowane umywalki są bardzo łatwe w utrzymaniu, ponieważ większość elementów jest ukryta w wewnątrz. Będzie to więc rozwiązanie estetyczne.
Dobrym wyborem jest też umywalkę nablatowa, która znajduje się tuż na jego powierzchni. Dzięki temu rozwiązaniu możesz wykorzystać przestrzeń wokół niego i nałożyć na niego najczęściej używane kosmetyki. Należy jednak pamiętać, że zlewozmywaki nablatowe są często wykonane z ciężkich surowców. W rezultacie twoja szafka może wymagać dodatkowego wsparcia. Upewnij się również, że cała konstrukcja jest przeszklona – zdarza się, że tylne blaty modeli są nieszklone, ponieważ producenci zakładają, że te będą one montowane na ścianie.
Zalety poszczególnych materiałów
Różne elementy mogą być wykonane z różnych materiałów. W takim przypadku należy jednak przede wszystkim zwrócić uwagę na ochronę przed wilgocią, ponieważ pomimo najlepszych intencji nie można uniknąć zalewania.
Drewniany zlew
Ze względów praktycznych jest to stosunkowo rzadko stosowane rozwiązanie. Drewno wymaga bardzo precyzyjnej ochrony i przez większość czasu proces ten należy powtarzać od czasu do czasu. Z tego powodu takie rozwiązania pojawiają się tylko w najbardziej prestiżowych, luksusowych łazienkach.
Szafki pod umywalkę wykonane z materiałów drewnopodobnych
Teoretycznie HDF wykazuje dobrą wodoodporność, ale technicznie nie jest łatwo zrobić mebel na zlew z tego surowca. Typowa sklejka jest złym wyborem, ponieważ dobrze wchłania wilgoć i pęcznieje od niej. Lakierowane wyposażenie to kompromisowe rozwiązanie. Jest ono pokryte całkowicie wodoodporną warstwą i działa tak długo, jak warstwa farby jest ciągła i nie można go łatwo uszkodzić. Możesz zarysować lub zmatowić farbę, co wpływa na estetykę, ale nie wpływa na trwałość obudowy.
Czy kolor ma znaczenie?
Najczęściej wybieraną wersją kolorystyczną są różne odcienie bieli. Jest to problematyczne przy malowaniu, ponieważ na białej, błyszczącej powierzchni widać widoczne plamy i osady mydła i kamienia. Alternatywą, z której korzystają projektanci nowoczesnych designerskich łazienek, są czarne szafki, które często mają wysoki połysk. Brązowe wyposażenie jest używane stosunkowo rzadko – ale tutaj tkwi niewykorzystany potencjał, ponieważ mnogość brązowych powierzchni sprawia, że wybór takiej szafki do każdego pomieszczenia jest dość łatwy: mały, większy, bardziej klasyczny lub bardziej nowoczesny.
Jaki rozmiar będzie najlepszy?
Szafka łazienkowa z umywalką może mieć wiele rozmiarów – od najmniejszej o szerokości 60 cm do największej o 120 cm. Rozmiar powinien w dużej mierze zależeć od wielkości i kształtu łazienki, ale także od samej umywalki. Byłoby dobrze, gdyby taki mebel nie zajmował zbyt dużo miejsca. Musisz także wziąć pod uwagę nasze wymagania i funkcje, których oczekujemy. Jeśli chcesz mieć wszystko pod ręką, powinieneś wybrać szafkę o kilka centymetrów szerszą z każdej strony niż zlew. Z drugiej strony małe wiszące modele nadają się do minimalistycznych wnętrz.
Dopasowanie
Jeśli wiemy, jakim materiałem i rozmiarem jesteśmy zainteresowani, możemy przystąpić do wyboru konkretnego projektu mebli. Modele pasujące do siebie są bardzo popularne. Zarówno obudowa, jak i armatura pochodzące od tego samego producenta gwarantują dobre profilowanie i adaptację, łatwą instalację i dodatkową ochronę przed wodą w krytycznych punktach.