Estetyka i funkcjonalność
Miejsce montażu szafek łazienkowych powinno być dokładnie zaplanowane i przemyślane. Idealnie zamontowane meble powinny wyglądać efektownie i być funkcjonalne. Jest to dosyć trudne, szczególnie w małych pomieszczeniach, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Bez względu na kubaturę łazienki, warto pomyśleć o zakupie szafek podwieszanych zamiast modeli stojących na nóżkach. Takie meble są zdecydowanie bardziej efektowne. Dodatkowo połączenie podwieszanych mebli i sanitariatów znacznie ułatwia utrzymywanie higieny i czystości na podłodze łazienkowej.
Żeby optymalnie wykorzystać przestrzeń dostępną w łazience, warto zainwestować z podwieszaną szafkę montowaną pod umywalką. Przestronna szuflada pomieści wiele drobnych akcesoriów. Jeśli z pomieszczenia korzysta para, warto pomyśleć o zastosowaniu przegrody, która oddzieli przedmioty należące do kobiety i mężczyzny. W mniejszych łazienkach można także zdecydować się na zakup otwieranej szafki z lustrem montowanej na ścianie przed umywalką. Jest to klasyczne, lecz bardzo praktyczne rozwiązanie. Żeby taka szafka dobrze spełniała swoją funkcję, należy zwrócić uwagę na jej odpowiednią wielkość i głębokość.
W łazienkach, w których jest sporo wolnej przestrzeni, warto pomyśleć o zamontowaniu podwieszanej szafki w postaci słupka. Taki mebel jest modny, efektowny i praktyczny. Można w nim zmieścić zarówno ręczniki, jak i środki do czyszczenia łazienek. Niektóre modele mają nawet wbudowany kosz na brudną bieliznę. Wiele osób decyduje się również na zagospodarowanie wnęki występującej w pomieszczeniu i przerobieniu jej na praktyczną szafkę.
Podstawowe zasady dotyczące poprawnego montażu
Żeby szafka wyglądała estetycznie i była funkcjonalna, musi zostać w prawidłowy sposób zamontowana. Zgodnie z zasadami każda szafka łazienkowa zarówno ta stojąca, jak i wisząca powinna być trwale przymocowana do ściany. Przed rozpoczęciem montażu należy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału została wykonana ściana. W zależności od tego, czy ściana została wykonana z cegieł, czy płyt kartonowo gipsowych, inny będzie rodzaj zastosowanych mocowań. Jeżeli producent mebli nie dołączył mocowań, należy zakupić je we własnym zakresie.
Koniecznie trzeba pamiętać o jej wypoziomowaniu. Jeśli chodzi o szafki łazienkowe umywalkowe, zaleca się ich montaż na wysokości od 80 cm do 90 cm. Zazwyczaj umieszcza się je na wysokości 85 cm. Montaż rozpoczyna się od nawiercenia otworów w ścianach, w odpowiednich miejscach. W nawierconych otworach umieszcza się kołki rozporowe. By zapewnić szafce stabilizację, warto przymocować ją do listwy montażowej. Po powieszeniu tej umywalkowej, należy zabezpieczyć miejsce jej przylegania do ściany przed wilgocią. W tym celu najlepiej sięgnąć po silikon sanitarny.
Chociaż montaż szafek łazienkowych nie jest specjalnie skomplikowany, wymaga nieco zdolności manualnych oraz odpowiedniego sprzętu. W razie jakichkolwiek problemów lub wątpliwości warto poprosić o pomoc fachowca. Dzięki wsparciu profesjonalisty możliwe jest uzyskanie efektu zgodnego z oczekiwaniami.