Jednym z elementów wyposażenia niemal każdej łazienki jest pralka. W związku z tym, że urządzenie to zajmuje dużo miejsca, należy dobrze zaplanować jego rozmieszczenie, aby było funkcjonalne i nie zagracało pomieszczenia. Wśród producentów pralek panuje ogromna konkurencja, dlatego wybór odpowiedniego modelu nie jest rzeczą łatwą. Warto więc przed dokonaniem zakupu dowiedzieć się czym kierować się przy wyborze tego urządzenia i jak wybrać pralkę idealnie dostosowaną do własnych potrzeb.

Pierwszą rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę jest wielkość łazienki. Bardzo często to właśnie kubatura pomieszczenia i ilość wolnego miejsca wymusza zakup pralki o określonych gabarytach. Jeżeli w łazience znajduje się sporo przestrzeni, można zdecydować się na zakup tradycyjnej pralki wolnostojącej ładowanej od przodu. W związku z tym, że ten typ pralek cieszy się największą popularnością, istnieje największy wybór i dostępność różnych modeli. W małych łazienkach, gdzie każdy metr jest na wagę złota, zazwyczaj najlepiej sprawdzają się pralki wolnostojące ładowane od góry. Urządzenia te cechuje niewielka szerokość wynosząca zaledwie 40 cm. W ostatnim czasie na rynku zaczęły się także pojawiać pralki typu slim. Swym wyglądem przypominają te standardowe, charakteryzują się jednak zmniejszoną głębokością. W tradycyjnych pralkach głębokość wynosi od 51 do 60 cm, w urządzeniach typu slim może ona wynosić nawet 33 cm. Dzięki niewielkim gabarytom modele te mogą być wykorzystywane w mniejszych pomieszczeniach. Poza pralkami wolnostojącymi na rynku znaleźć można także modele przeznaczone pod zabudowę. Dzięki możliwości wbudowania urządzenia w szafkę łazienkową lub kuchenną stają się one niewidoczne dla otoczenia. Co ważne, zastosowanie zabudowy sprawia, że pralka jest mniej słyszalna podczas pracy.

Poza wyglądem i gabarytami podczas wyboru pralki należy także zwrócić uwagę na jej najistotniejsze parametry. Pierwszym parametrem, który trzeba wziąć pod uwagę jest pojemność bębna. W przypadku osób samotnych najlepiej sprawdzą się urządzenia, które umożliwiają załadunek 6 bądź 7 kg. Duże rodziny powinny rozważyć zakup pralek, których maksymalna ładowność wynosi 10 kg lub więcej. Istotne znaczenie przy wyborze pralki ma także ilość zużywanej wody i energii elektrycznej. Jeśli chodzi o pobór wody, to może on wahać się pomiędzy 11, a 90 l i być uzależniony zarówno od charakterystyki danej pralki, jak i wybranego cyklu prania. Jeśli chodzi o zużycie energii elektrycznej to najnowsze i najbardziej oszczędne modele należą do klasy A+++ lub A++. Informacje o poborze wody i klasie energetycznej umieszczane są na etykietach wszystkich urządzeń elektrycznych.

Wybierając pralkę do łazienki, należy przyjrzeć się także dodatkowym funkcjom, jakie oferują poszczególne modele. Niektóre pralki umożliwiają dokładanie odzieży przeznaczonej do prania nawet po uruchomieniu cyklu. Inne wytwarzają dodatkową pianę, która wpływa na lepszą efektywność prania i przyczynia się zmniejszenia ilości pobieranej wody. Zazwyczaj najbardziej przydatne funkcje dotyczą bezpieczeństwa. Dobra pralka powinna posiadać zabezpieczenie chroniące przed samoistnym otwarciem drzwi oraz  czujnik odcinający dopływ wody w przypadku pęknięcia wężyka. To właśnie te funkcje skutecznie zabezpieczają przed zalaniem łazienki w przypadku pojawienia się awarii.

Udostępnij w Social Media