W kontekście łazienki trzeba podjąć wiele decyzji dotyczących wyposażenia. Obejmuje to także dobór mebli, od których w dużej mierze zależy to, czy przestrzeń będzie funkcjonalna. Poza aspektami praktycznymi, warto też oczywiście zwrócić uwagę na kwestię wyglądu pomieszczenia. Jednym z kluczowych pytań jest to, czy lepiej sięgnąć po umeblowanie stojące, czy takie zawieszane na ścianie. Co lepiej się sprawdzi?
Do małych pomieszczeń
W projektach wielu domów oraz mieszkań, łazienki są najmniejszymi z pomieszczeń. W praktyce zwykle znajduje się tam miejsce na podstawowy sprzęt, natomiast niewiele jest przestrzeni na samo umeblowanie. W takim przypadku warianty wiszące będą zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Uwolnią one podłogę, dzięki czemu wnętrze będzie się wydawało optycznie większe. Takie podłoże można wtedy zagospodarować w inny sposób, umieszczając tam choćby kosz na bieliznę czy akcesoria do przechowywania papieru lub środków czystości. Co do zasady takie meble ułatwiają też utrzymanie czystości w pomieszczeniu.
Można bez problemu dostać się do posadzki, podczas gdy w opcjach stojących, brud gromadzi się w trudno dostępnych rejonach, przez co takie elementy trzeba odsuwać z myślą o sprzątaniu. Modele wiszące mają także ten plus, że nie ulegną zalaniu, w razie wycieku z prysznica, wanny czy awarii innej części wyposażenia w łazience. W przypadku zalania podłogi, nie trzeba zatem odsuwać szafek, żeby ją osuszyć, a same meble nie ulegną również ewentualnym uszkodzeniom związanym z nadmiarem wilgoci.
Kwestia pojemności
Choć wiele zależy tutaj od doboru poszczególnych modeli, to co do zasady, meble stojące mają zwykle większą pojemność. Warianty wiszące to przede wszystkim kompaktowe szafki, których wymiary wynikają też z określonej nośności. Z myślą o trzymaniu wszystkich potrzebnych rzeczy, zwykle trzeba zatem postawić na cały zestaw, który zajmie całkowicie jedną ze ścian. Opcje stojące są natomiast dostępne właściwie we wszelkich rozmiarach. Mogą to być mniejsze szafeczki pod umywalkę, ale także większe komody czy nawet szafy sięgające pod sam sufit. Ich dobór wynika w zasadzie tylko od preferencji i potrzeb użytkownika oraz oczywiście dostępnego metrażu. Trzeba się liczyć z tym, iż warianty stojące zabierają jednak zdecydowanie więcej miejsca.
Nowoczesne czy klasyczne wnętrze?
Oczywiście pod tym względem dobór mebli wiszących lub stojących nie przesądza o charakterze wnętrza, lecz z reguły te drugie występują w bardziej klasycznych formach. Często są to fantazyjne modele z ozdobnymi wykończeniami, które można dopasować do łazienek choćby w stylu francuskim czy angielskim. Z kolei w przypadku nowoczesnych wnętrz, doskonale wpasowują się tam opływowe, zawieszane meble. Pozytywnie wpływają one na postrzeganie wnętrza, sprawiając wrażenie, iż unoszą się w powietrzu. Dodaje to wnętrzu lekkości i powiększa optycznie daną przestrzeń, co jest pożądane w obecnych trendach. Warto zaznaczyć, że obecnie na rynku dostępne są bardzo różne produkty, więc takie wyposażenie można dobierać przy dużej dowolności. Nie mniej w łazienkach urządzonych w stylach nawiązujących do klasyki, preferowane są raczej modele podłogowe, a nie podwieszane.
Montaż i elastyczność aranżacyjna
Choć umeblowanie wiszące ma wiele zalet, wynikających z nowoczesnego wyglądu i łatwości utrzymania takiego wyposażenia w czystości, to na pewno obarczone jest o wiele trudniejszym montażem. Ich mocowanie do ścian wymaga uwagi oraz zastosowania odpowiednich narzędzi. Trzeba uważać na wszelkie instalacje oraz trwałość samej konstrukcji. Jeśli ściany są zbudowane z pustaków, to potrzebne będą specjalne kołki lub kotwy. Warto pamiętać też, że przy okazji wiercenia dochodzi do uszkodzenia samych kafelków. Należy wtedy zwrócić uwagę na klasę twardości płytek, gdyż zbyt delikatne warianty, mogłyby się dalej kruszyć. Oczywiście wiąże się to również z tym, że modele podwieszane ograniczają możliwość późniejszego przemeblowania pomieszczenia. Będą one trudniejsze do zdjęcia, a po montażu na powierzchniach ścian pozostaną dziury i uszkodzenia.
Zmiana wystroju będzie zatem zapewne wymagała od razu większych prac remontowych. Pod tym względem warianty stojące są o wiele wygodniejsze. Można je swobodnie przestawiać czy w każdej chwili wynieść z takiego pokoju. Bez problemu można zatem zmieniać koncepcje, zachowując znacznie większą elastyczność względem aranżacji tego wnętrza. W przypadku osób, które co jakiś czas lubią odmienić wygląd konkretnych pomieszczeń, takie umeblowanie podłogowe będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.
Czy można połączyć te dwa warianty?
W wielu wnętrzach coraz częściej można się spotkać z pewnym kompromisem, a więc łączeniem tych dwóch systemów. Stosuje się to choćby w salonach czy kuchniach, ale także łazienkach. Trzeba jednak wtedy pamiętać, że poszczególne elementy umeblowania muszą być spójne ze sobą oraz z ogólną koncepcją wystroju. Z tego względu najczęściej można spotkać gotowe zestawy z szafkami stojącymi oraz podwieszanymi. Będzie to ciekawe rozwiązanie, lecz dedykowane raczej do większych pomieszczeń.