W jaki sposób pozbyć się uporczywie zbierającego się na powierzchni armatury kamienia? Domowych ekologicznych sposobów na kamień jest wiele, odznaczają się one wysoką skutecznością. Dowiedz się, w jaki sposób usunąć kamień z umywalki, czajnika, baterii czy wanny. Sposoby te są dostępne na każdą kieszeń!

Osad z kamienia pojawia się zawsze tam, gdzie z kranów leci twarda woda. Dostępnych jest wiele preparatów czyszczących, posiadających w składzie kwas chlorowodorowy, który świetnie radzi sobie z rozpuszczaniem osadów. Jednak może on źle wpływać na nasze zdrowie, jeśli będziemy mieć z nim styczność po niedostatecznym spłukaniu wodą czyszczonych powierzchni.

Najważniejszą kwestią w czyszczeniu armatury jest regularność. Kiedy będziemy dbać cały czas o nasz sprzęt kuchenny czy łazienkowy, unikniemy borykania się z ciężkimi do usunięcia zabrudzeniami. Powinniśmy uważnie kupować preparaty sklepowe, ponieważ nie wszystkie z nich są dostatecznie bezpieczne. Nie kupujmy tych produktów, które są na bazie chloru, posiadają w składzie rozpuszczalnik bądź kwas. Takie substancje mogą przyczynić się do uszkodzenia armatury łazienkowej lub kuchennej.

Przed przystąpieniem do czyszczenia armatury powinniśmy przygotować wcześniej odpowiednie do tego środki. Przydadzą nam się przede wszystkim gumowe rękawice, ściereczki bawełniane do czyszczenia, a także szczoteczki do zębów. Nie korzystajmy z gąbek zmywakowych, drapaków czy szczoteczek z twardym włosiem (mogą one uszkodzić czyszczone miejsca).

Najlepsze sposoby na kamień

Ocet
To jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów do eliminowania kamienia. Dzięki niemu można wyczyścić efektywnie każdą część armatury. Ocet wystarczy rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1, po czym namoczyć ściereczkę. Następnie trzeba nałożyć ją na brudne miejsce i odczekać 15 minut. Ocet skutecznie rozpuszcza kamień, w razie potrzeby można wydłużyć czas trzymania ściereczki z octem na zabrudzeniu. Ocet można również poddać ogrzaniu, dzięki czemu jego właściwości staną się nasilone i poradzą sobie nawet z bardzo uporczywym kamieniem. Po skorzystaniu z octu, armaturę należy przemyć czystą wodą i wytrzeć. Oliwa doskonale sprawdzi się do nabłyszczania baterii kuchennych i łazienkowych oraz do ochrony przed kamieniem.

Spirytus salicylowy
To również bardzo dobry sposób na wyeliminowanie kamienia z armatury. Spirytus można stosować na wszystkich chromowanych powierzchniach, przy czym nie odbarwia i nie pozostawia smug. Spirytus należy nalać na zabrudzone miejsce i przetrzeć je delikatną ściereczką. Nie powinno się go używać do sprzętu z mosiądzu czy patyny.

Soda
Soda to świetny sposób na pozbycie się kamienia z czajnika. Opakowanie sody oczyszczonej wystarczy wsypać do czajnika, zalać wodę, po czym zagotować. Wodę z sodą mieszamy i wylewamy. Czynność powtarzamy dopóki nie usuniemy całego kamienia z czajnika. Następnie szorujemy czajnik i myjemy zwykłym płynem do naczyń.

Kwasek cytrynowy
Kwasek cytrynowy również można zastosować jako odkamieniacz do czajnika. Wystarczy wsypać do czajnika z wodą około 3 łyżek kwasku, zagotować i wypłukać.

Udostępnij w Social Media