Podczas urządzania łazienki na pewno trzeba pomyśleć o lustrze. Oprócz jego najprostszej funkcji użytkowej, posiada ono również bardzo istotną rolę dekoracyjną. Dzięki niemu można optycznie powiększyć i rozjaśnić przestrzeń, dodać głębi łazience i podkreślić jej nietuzinkowy charakter. W sklepach dostępne są bardzo różne wzory i rozmiary luster przeznaczonych do łazienek. Można znaleźć wśród nich te najbardziej abstrakcyjne i nowoczesne, klasyczne i wersje retro w bogato zdobionych ramach. Jaki kształt lustra łazienkowego należy wybrać? Jakie wymiary i wzory lusterek najlepiej sprawdzą się w Twojej łazience? Sprawdź!

Jaka wielkość jest najlepsza?

Zanim przejdziemy do kształtu, niewątpliwie należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego rozmiar. Istnieje zasada, która mówi, że aby korzystanie ze zwierciadła było komfortowe, jego szerokość powinna wynosić od 40 do 80 cm, a grubość nie powinna być mniejsza niż 4 mm. Rozmiar jest uzależniony także od tego, do czego jest przeznaczona łazienka. W łazience dla gości lustro nie zawsze musi być duże. Wystarczy takie, które umożliwi swobodne wykonywanie wszystkich niezbędnych czynności higienicznych. Jeśli chodzi o łazienkę rodzinną – w tym przypadku najlepiej postawić na nieco większe modele, które pod względem wielkości zostaną również dostosowane do najmłodszych członków rodziny, a dodatkowo sprawią, że pomieszczenie zostanie optycznie powiększone. Wymiary lustra mają znaczenie także wówczas, gdy szkło nie będzie posiadało ramy, ale będzie znajdowało się bezpośrednio między płytkami. W tej sytuacji każdy milimetr tafli ma swoją rolę. 

Kształt i design – co wybrać?

Lustra mają dużo zastosowań. Służą nie tylko do wykonania idealnego makijażu, ale także do udekorowania pomieszczenia, w którym się znajdują. Po wejściu do łazienki od razu zauważamy element, który wprowadza światło i blask do wnętrza. Warto zastanowić się nad odpowiednim lustrem i w zależności od swoich potrzeb i stylu w jakim urządzona jest łazienka wybrać model o najlepiej dopasowanym kształcie i designie. Jak zrobić to dobrze? 

Najpierw zwróć uwagę na kształty sprzętu, który znajduje się w łazience. Jeżeli umywalka, deska toaletowa, wanna lub armatura w łazience posiadają lekki designem, o delikatnym, zaokrąglonym kształcie, zdecyduj się na okrągłe lusterko. Z kolei w przypadku, gdy elementy wyposażenia łazienki posiadają proste i kanciaste kształty, wówczas najlepszym wyborem będzie te o prostokątnym kształcie. Najbardziej istotne jest to, że każdy z elementów łazienki musi do siebie pasować i że żaden z nich nie wprowadza zbędnego chaosu do pomieszczenia. 

Podczas wyboru odpowiedniego kształtu trzeba zwrócić uwagę również na jego ramę. Lustra, które posiadają błyszczące, srebrne lub złote ramy bardzo dobrze sprawdzą się łazienkach urządzonych w myśl glamour. Te w drewnianych ramach świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach, które zostały urządzone w stylu skandynawskim lub minimalistycznym. W pomieszczeniach, które są umieszczone na poddaszu warto umieścić zwierciadła o kryształowej lub miedzianej ramie. Dodadzą nieco przestrzeni całemu wnętrzu. 

W jakim miejscu i na jakiej wysokości umieścić lustro w łazience?

Kiedy już wybierzesz odpowiedni kształt i rozmiar swojego lusterka, warto zastanowić się także nad tym, gdzie najlepiej je umieścić. Element ten powinien zostać umieszczony w strefie mycia, czyli nad zlewem, ale wyżej niż linia kranu. Głowa osoby, która stanie przed nim powinna znajdować się mniej więcej w połowie jego powierzchni. Oczywiście mowa tu o osobach dorosłych. 

Jaka jest odpowiednia wysokość na jakiej należy umieścić lustro? Wystarczy zastosować się do kilku kluczowych parametrów, aby zostało ono umieszczone w prawidłowym miejscu. Jego dolna krawędź powinna być umiejscowiona na minimalnej wysokości 1,2 m od podłogi, natomiast górna około 2 m od podłoża. Lusterko, które zostanie zamontowane około 20 cm nad zlewem będzie o wiele łatwiej utrzymać w czystości, gdyż w ten sposób nie będzie narażone na zacieki i odpryski.

Oświetlenie lustra w łazience

Sama tafla nie jest wszystkim. Równie ważnym elementem, który robi robotę, jest odpowiednie oświetlenie. Najlepszym możliwym wariantem jest światło w łazience, które będzie wyglądało jak najbardziej naturalnie.  Dzięki światłu tego typu zostanie podkreślona funkcjonalność tego pomieszczenia, a jednocześnie poprawie ulegnie jego estetyka. Zważając na ten aspekt, producenci luster łazienkowych coraz częściej decydują się na produkcję elementów podświetlanych.  

Lustra podświetlane są zazwyczaj wyposażone w mleczne panele, które mimo tego, że dają przygaszone światło, doskonale oświetlają twarz podczas – na przykład – wykonywania makijażu. Lustra, które posiadają paski LED to także bardzo dobry wybór. Świetnie oświetlają całą twarz, nadając jej naturalny i promienny wygląd. Niestety tego samego nie można powiedzieć na temat opraw halogenowych, które dają zbyt intensywne światło, niewchodzące w reakcje z lustrem, powodując powstawanie cieni i przebarwień na twarzy.

Udostępnij w Social Media