Wszyscy wiedzą, jak trudno walczyć z wilgocią w łazience. Nie da się uniknąć zaparowanych szyb i luster. Wilgoć jest głównym czynnikiem powstawania grzybów i pleśni, co jest bardzo niekorzystne dla alergików. W mieszkaniach, gdzie łazienka jest jednym z najmniejszych pomieszczeń, jednocześnie musi ona spełniać swoją tradycyjną funkcję i być miejscem suszenia wypranych ubrań. Wilgoć i brak odpowiedniej wentylacji przyczynia się do powstawania nieprzyjemnego zapachu. Jak więc skutecznie walczyć z wilgocią?

System wentylacyjny


W domach jednorodzinnych, bądź starych blokach często występują łazienki posiadające okno. Możliwość otworzenia go i częstego wietrzenia pomieszczenia znacznie ułatwi zwalczenie problemu wilgoci. Znaczna większość osób nie posiada takiego szczęścia. W trakcie remontu należy więc zadbać o to, by nasza łazienka posiadała własny niezależny system wentylacyjny. W małych łazienkach sprawdzi się wentylacja grawitacyjna, do której wystarczą kanały i kratki wentylacyjne. W większych łazienkach warto do takiego systemu dołożyć wentylator, który pomoże w obiegu powietrza po pomieszczeniu. Wentylację wymuszoną, czyli tę korzystającą z elektrycznego wentylatora, warto stosować również w łazienkach małych bez okien. Takie rozwiązanie znacznie pomaga w utrzymaniu odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniu.

Izolacja łazienkowa

Kolejnym bardzo ważnym elementem, o który warto zadbać przy remoncie jest izolacja przeciw wilgoci. Zastosowanie odpowiednich preparatów hydrofobowych pozwoli na zabezpieczenie ścian, podłogi i sufitu przed wnikaniem w nie wody, która jest generatorem do powstawania grzybów i pleśni. Bardzo często ogromnym błędem jest nie zagruntowanie ściany takim preparatem pod płytkami. Dla wilgoci całkowicie nie ma znaczenia, czy położymy na ściany i podłogę terakotę, glazurę, płytki, naturalny kamień, drewno czy korek. Przedostanie się wilgoci pod dany materiał nie jest problem, dlatego przed przystąpieniem do dalszych prac remontowych należy całkowicie zagruntować naszą łazienkę. Po warstwie gruntu należy położyć właściwą izolację. Obecnie na rynku dostępne są trzy możliwości: zaprawa hydroizolacyjna (produkt na bazie cementu), folia w płynie (idealna na płyty karton-gips) i masa uszczelniająca (mieszanka cementu i żywic syntetycznych). W zależności od dalszej perspektywy remontu i stopnia zawilgocenia pomieszczenia dość łatwo dopasować produkty do własnych potrzeb.

Gdy zagrzybienie już się pojawiło

Gdy nie chcemy w danej chwili robić pełnego remontu łazienki a chcemy pozbyć się widocznego już grzyba na naszej ścianie, warto zastosować preparaty dostępne w sklepach budowlanych. Przed użyciem jakiegokolwiek z nich należy dokładnie wyczyścić powierzchnię z grzyba. Doskonale do tego sprawdzają się domowe sposoby, takie jak ocet, pasta do zębów, czy sok z cytryny – pozwolą one na wyczyszczenie powierzchni wybielenie jej i odkażenie, co jest kluczowe w pozbywaniu się grzybów i pleśni. Następnie należy zastosować preparat dostępny w sklepie. Obecnie wybór jest bardzo szeroki, a skuteczność preparatów wysoka, dlatego nie należy obawiać się zastosowania tego rozwiązania.

Udostępnij w Social Media