Kompleksowy remont łazienki to duże przedsięwzięcie, dlatego warto dobrze je zaplanować, aby przebiegł sprawnie. Planujesz remont w łazience? Podpowiemy, od czego zacząć.

Remont łazienki od A do Z

Kapitalny remont łazienki warto połączyć z wymianą instalacji, zwłaszcza jeśli są przestarzałe. W celu oceny stanu instalacji najlepiej skuć starą glazurę. Generalny remont najlepiej poprzedzić dobrym projektem. Można go wykonać samemu. Trzeba zaplanować urządzenia takie jak: umywalka, prysznic, wanna czy toaleta w oparciu o istniejącą instalację wodną bądź sporządzić projekt nowej instalacji. Da to możliwość nowego rozplanowania newralgicznych punktów łazienki. Warto przemyśleć także kwestię wymiany grzejnika. Współcześnie dostępne są ciekawe rozwiązania, które ułatwiają np. suszenie ręczników. Zanim nadejdzie etap wyboru glazury i planowania jej rozmieszczenia należy podjąć decyzję dotyczącą oświetlenia. Nowoczesne wnętrza łazienek wyróżniają się punktowym oświetleniem halogenowym, umieszczonym w podwieszanym suficie. Tradycyjne z kolei ograniczają się do oświetlenia głównego i oświetlenia nad lustrem. Jeśli zapadnie decyzja o nowoczesnym oświetleniu, konieczne będzie wykonanie obniżonego sufitu z wodoodpornych płyt gipsowo-kartonowych. Najpierw wykonuje się konstrukcję z profili aluminiowych, do których wkrętarką przykręca się odpowiednio przycięte płyty z użyciem wkrętów.

Jeśli kwestia oświetlenia i instalacji jest już wyjaśniona, przychodzi pora na wygładzenie ścian po ewentualnych pracach instalacyjnych lub rozbiórce starej glazury. Później przychodzi czas na wybór płytek podłogowych i ściennych. Tutaj projekt również można wykonać samemu lub zlecić firmie projektowej. Często taki projekt przygotowują specjaliści w sklepach, w których można zakupić glazurę i pozostałe elementy wyposażenia łazienki.

Obecne trendy odchodzą od kafelkowania ścian w pełni. Na rynku istnieją farby odporne na warunki panujące w wilgotnych pomieszczeniach takich jak łazienki. W wyglądzie łazienki po remoncie wiele zależy od prawidłowego ułożenia kafelków. Przydatne mogą się okazać filmy instruktażowe dostępne w Internecie. Często lepiej jednak skorzystać z profesjonalnych usług. Trzeba wybrać polecane firmy. Przed przystąpieniem do układania glazury trzeba jeszcze zabezpieczyć powierzchnie narażone na wodę, zwłaszcza miejsce w strefie prysznica, stosując folie w płynie. Na koniec pozostaje fugowanie, zabezpieczanie silikonem miejsc narażonych na wodę, a także montaż urządzeń wyposażenia łazienki. Projektując łazienkę, trzeba pamiętać także o meblach do przechowywania.

Mały remont łazienki

Nie zawsze remont łazienki musi się wiązać z totalną demolką i zakupem drogiego wyposażenia. Starą glazurę można odnowić, korzystając z dostępnych farb specjalistycznych, przeznaczonych do takich powierzchni. Stare fugi można uprzednio usunąć i przestrzenie między płytkami uzupełnić na nowo. Nowe lampy czy lustro, a także inne dodatki w postaci nowej baterii umywalkowej, prysznicowej, dywanika skutecznie odmienią wygląd łazienki.

Udostępnij w Social Media