Wśród wyposażenia łazienki znajdują się różnego rodzaju uchwyty, które mogą się różnić nie tylko kształtem, ale też przeznaczeniem. Jakie akcesoria tego typu można wyróżnić?

Dla niepełnosprawnych

W tej kategorii najczęściej odnajdziemy udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz ograniczonych ruchowo, by były one w stanie samodzielnie lub przy delikatnej asyście drugiej osoby korzystać z łazienki. Pierwszym wyróżnikiem ich rodzajów jest rodzaj montowania. Tak zwane uchwyty stojące to takie, które umocowane są do podłoża pomieszczenia.

Najczęściej można jednak spotkać warianty naścienne, natomiast najbardziej zaawansowane modele przytwierdza się do obu płaszczyzn – zarówno podłogi, jak i ściany. Te ostatnie stosuje się na przykład przy toaletach WC, natomiast uchwyty stojące można przeważnie spotkać przy umywalkach. Mocowania na ścianę wykorzystuje się w różnych częściach pomieszczenia, lecz najczęściej przy wejściach pod prysznic lub do wanny i w obrębie tych elementów wyposażenia łazienki.

Poza kwestią montażu dostępne są również trzy formy takich uchwytów: proste, kątowe oraz łukowe. Ostatnie z wymienionych odbiegają od pozostałych opcji tym, iż jest to zaokrąglona rurka, która staje się tym samym równoległa i daje dwie linie podparcia. Warianty proste oraz kątowe to jedna rurka, która osadzona jest na jednej płaszczyźnie lub powyginana, by lepiej dostosować ją do potrzeb użytkownika – może zginać się w jednym miejscu lub kilku.

Czym jeszcze różnią się od siebie uchwyty?

Poza montażem i formą mamy jeszcze parę kategorii w których można podzielić tego typu uchwyty. Dwa najprostsze parametry to długość rury oraz jej średnica. Decyzje w tym względzie uzależnione są od tego, gdzie mają być osadzone i jaki ciężar powinny wytrzymać. Istotną kwestią jest także materiał wykonania – musi on być trwały, w związku z czym najczęściej jest to stal nierdzewna lub stal węglowa, choć można spotkać również warianty z innych tworzyw. Wreszcie w grę wchodzą też kwestie estetyczne, a więc to czy będzie to stal szlachetnie polerowana czy matowa. W grę wchodzą też poręcze białe lub w innych kolorach, lecz są one rzadko spotykane.

Inne akcesoria tego typu

Choć w kontekście uchwytów łazienkowych mówi się przede wszystkim o tych dla niepełnosprawnych, to istnieje także kilka innych, z których korzysta się w wielu domach. Uchwyty proste montowane nad wanną cieszą się sporą popularnością, bowiem będą ułatwieniem nie tylko dla osób starszych, ale i wszystkich osób użytkujących wannę, gdyż ułatwia to podnoszenie się. Dostępne są też modele do których montowana jest od razu mydelniczka.

Oprócz tradycyjnych wieszaków można spotkać podłużne uchwyty na ręczniki, przydatne w szczególności w pomieszczeniach, gdzie nie ma większych grzejników, które pozwoliłyby na ich dogodne odwieszenie i suszenie. Wyróżnia się także uchwyty na papier toaletowy, a wreszcie można kupić również uchwyty na zasłony prysznicowe, przydatne dla osób, które nie wybierają tradycyjnych kabin, lecz mniej osłonięte warianty.

Udostępnij w Social Media