Wybór ze względu na sposób zamykania

Decydując się na zakup kabiny prysznicowej, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na sposób otwierania i zamykania drzwi. Najbardziej popularne są modele wyposażone w drzwi przesuwne. Sposób montażu i działania takiej konstrukcji jest bardzo prosty. Skrzydło drzwi wyposażone jest górnej i dolnej części w ruchome rolki, które poruszają się na prowadnicach. Zastosowanie takiego mechanizmu jest wygodne.

Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w niewielkich łazienkach. Zazwyczaj przesuwne drzwi prysznicowe wyposażone są w jedno lub dwa skrzydła. W sprzedaży znaleźć można jednak także drzwi przesuwne trójdzielne. Zaletą tej konstrukcji jest efektowny wygląd. Podstawową wadą jest skomplikowany mechanizm, w którym znajduje się wiele zakamarków niezwykle trudnych w czyszczeniu.

W niewielkich łazienkach znakomicie sprawdzą się drzwi składane. Takie modele mogą być z powodzeniem wykorzystane do zabudowania wnęki w łazience. Tego rodzaju konstrukcje wyposażone są w mechanizm składania do wewnątrz, dzięki czemu nie wymagają pustej przestrzeni przed kabiną prysznicową. Żeby zapewnić komfort wchodzenia i wychodzenia spod prysznica trzeba zadbać o odpowiednią szerokość kabiny bądź wnęki.

W większych łazienkach zdecydować się można na drzwi uchylne, otwierają się i zamykają podobnie jak tradycyjne drzwi. W tym wypadku skrzydło montowane jest na zawiasach. W sprzedaży znaleźć można modele kabin wyposażonych w jedno lub dwa skrzydła. Odmianą drzwi uchylnych są drzwi wahadłowe, które mogą otwierać się i zamykać zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Chociaż wyglądają efektownie, sprawdzą się wyłącznie w przestronnych pomieszczeniach.

Rodzaj zastosowanych materiałów

Wybierając drzwi prysznicowe, należy zwrócić uwagę również na ich wygląd zewnętrzny i rodzaj materiałów użytych do produkcji. Jeśli chodzi o drzwi przesuwne, trzeba przede wszystkim przyjrzeć się bliżej rolkom. W tańszych zestawach rolki są zwykle wykonane z tworzywa sztucznego, które jest nietrwałe. Zaleca się wybór drzwi wyposażonych w podwójne rolki metalowe, najlepiej z łożyskami. Takie rozwiązanie jest solidne i trwałe.

 

 

Niezwykle ważny jest także odpowiedni wybór materiału, z którego będą wykonane drzwi. Obecnie producenci najczęściej decydują się na wykorzystanie bezpiecznego szkła hartowanego, efektownego szkła odbarwionego, szkła trawionego kwasem wyróżniającego się jednolitą matową powierzchnią, ornamentowego z wytłoczonym wzorem lub piaskowanego. W sprzedaży znaleźć można także produkty wykonane z poliwęglanu, które charakteryzują się dużą lekkością oraz odpornością na stłuczenie. Chociaż drzwi z poliwęglanu łatwo porysować, stłuc je bardzo trudno.

O funkcjonalności oraz ostatecznym wyglądzie drzwi prysznicowych bardzo decydują detale oraz dodatkowe akcesoria. Chromowane dodatki nadają konstrukcji elegancji i efektownego wyglądu. Szczelność drzwi zapewniają wysokiej jakości uszczelki odporne na zmiany temperatur, a także listwa magnetyczna. Przydatny jest również system mocowania umożliwiający zniwelowanie krzywizn występujących na ścianach, dzięki czemu prawidłowy montaż drzwi jest znacznie łatwiejszy.

Udostępnij w Social Media