Naturalne drewno na myśl przywodzi skojarzenia ciepła, wprowadza do pomieszczenia niepowtarzalny klimat. Jest ono cenionym od wielu lat produktem, który słynie ze swojej ponadczasowej prezencji. Od wieków produkuje się drewniane meble, które nie przestają cieszyć się uznaniem mimo pojawiających się na rynku licznych zamienników. Obok drewnianych mebli niezwykle cenne są elementy wprowadzane na ściany czy podłogi pod postacią paneli. Trwałość drewna gwarantuje opłacalność takiej inwestycji mimo potencjalnie dość wysokich kosztów związanych z zakupem na przykład drewnianej podłogi. Bardzo wiele osób pragnie stać się posiadaczem aranżacji wzbogaconych właśnie o drewniane podłogi, które są niezwykle efektownym elementem wystroju, jednak często pada pytanie – czy drewno sprawdzi się jak podłoga w łazience?
Jest to jak najbardziej dobry pomysł. Istotnym jest jednak to by podłoga w tak specyficznym miejscu jakim jest łazienka, została odpowiednio zakonserwowana. Specyfika łazienkowego wnętrza polega przede wszystkim na tym, że panuje tam wilgoć, która w połączeniu z wysoką temperaturą jaka powstaje podczas kąpieli może negatywnie oddziaływać na drewno mogące ulegać wypaczeniu i zniszczeniu. Jednak nie jest to sprawa nie do rozwiązania. Zapoznając się z technikami impregnacji drewna zwrócić należy uwagę na dwie podstawowe metody zalecane podczas zabiegów w łazienkach. Pierwszym z nich jest lakierowanie powierzchni drewna. Na rynku obecnie dostępna jest szeroka gama preparatów na bazie lakieru, które pozwolą zadbać o drewniane powierzchnie nawet w miejscach gdzie pojawia się wilgoć. Jest to od lat znana metoda konserwacji, polegająca na uszczelnieniu drewnianej powierzchni, oraz stworzeniu powłoki która chronić będzie przed czynnikami mogącymi zniszczyć podłogę. Lakierowanie nie musi być powtarzane zbyt często, jest to zabieg, który wystarczy nam na wiele lat. Wymaga jednak sporo pracy ponieważ w pierwszej kolejności nałożyć należy odpowiedni impregnat, następnie warstwę lakieru podkładowego, na koniec lakier wierzchni. Efektem dość złożonego procesu lakierowania jest powierzchnia będąca ponadczasowym i niezwykle efektownym elementem łazienki, dzięki tej metodzie uzyskujemy trwałą i odporną podłogę nie wymagającą dodatkowych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.
Drugą metodą konserwacji drewnianej podłogi w łazience jest olejowanie drewna. Jest to metoda, którą zaczęto praktykować o wiele później niż lakierowanie. Efekt uzyskany dzięki niej pozwala w pełni cieszyć się atutami drewnianej podłogi nawet we wnętrzach gdzie panują wilgotne warunki, choć utrudnieniem jest jednak to, że zabieg olejowania należy regularnie powtarzać oraz dbać o to by na powierzchni drewna woda nie zalegała zbyt długo. Podłoga olejowana jest znacznie bardziej wymagająca niż podłoga lakierowana, wymagane jest regularne pielęgnowanie jej specjalistycznymi środkami przeznaczonymi do tego typu powierzchni. Atutem tego zabiegu jest to, że nie jest on skomplikowany ani wyjątkowo czasochłonny i z pewnością każdy poradzi sobie z nim bez problemu.