Kafelki to nieodłączny element każdej nowoczesnej łazienki. Chronią przed wilgocią, są odporne na zanieczyszczenia i ułatwiają codzienne sprzątanie łazienki. Kafelki są też inwestycją na lata. Łazienka to jedno z najbardziej problematycznych pomieszczeń do wyremontowania, więc raz położone kafelki, zostają z nami często na całe życie. Warto więc zadbać, aby jak najdłużej były one ozdobą naszej łazienki. W tym celu niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja.

Pielęgnacja kafelków łazienkowych

Bardzo często sprzątając łazienkę, regularnie czyścimy armaturę, lustra i podłogę, ale zapominamy o kafelkach, zwłaszcza tych na ścianach. Tymczasem, by zapewnić naszym kafelkom nienaganny wygląd, niezbędna jest systematyczność. Dużo łatwiej pozbędziemy się zabrudzeń i zacieków, sięgając po szmatkę raz w tygodniu niż robiąc to tylko od święta.

Jeżeli chcesz, aby twoja łazienka wyglądała jak dzień po remoncie pamiętaj, aby o swoje kafelki dbać z taką samą regularnością, z jaką dbasz o inne rzeczy w łazience.

Do regularnej pielęgnacji kafelków używaj ścierek z mikrofibry (możesz nimi myć także lustra). Nie pozostawiają one żadnych paprochów ani smug. Twoje kafelki będą lśnić jak nowe, a ciebie nie będzie to kosztować dużo wysiłku. Nie zapominaj również o fugach. Zabrudzone, nieestetyczne fugi mogą zrujnować wygląd nawet najbardziej zadbanych kafelków.

Systematycznie przemywaj je środkiem bakteriobójczym, żeby zapobiec rozwijaniu się pleśni. Po kąpieli warto też wytrzeć zamoczone kafelki, żeby nie pojawiały się zacieki. Dużo łatwiej jest to zrobić bezpośrednio po kąpieli, niż potem walczyć ze starymi zabrudzeniami. Jeżeli wejdzie nam to w nawyk, oszczędzimy dużo czasu podczas sprzątania.

Triki na odświeżenie kafelków

W sklepach dostępna jest szeroka gama preparatów przeznaczonych do pielęgnacji kafelków łazienkowych. Warto przetestować kilka z nich i porównać, który najlepiej sprawdzi się w twojej łazience. Różne rodzaje kafelków wymagają bowiem różnej pielęgnacji. Możesz też ułatwić sobie trochę życie i zastosować kilka sprytnych trików, dzięki którym twoje kafelki będą wyglądać jak nowe.

1. Po dokładnym umyciu i wysuszeniu kafelków nałóż na ich powierzchnię cienką warstwę wosku. Dzięki temu sprawią wrażenie nowszych. Warstwa wosku zapobiegnie również powstawaniu nowych zacieków.

2. Jeżeli posiadasz ciemne kafelki, na których szczególnie widać zacieki z wody, przy następnym sprzątaniu użyj wody z kwaskiem cytrynowych. Kwasek cytrynowy rozpuści kamień, który osadza się na kafelkach. Ta tradycyjna metoda naszych babć jest bezbłędna i sprawdzi się w każdej łazience!

3. Ciężkie zabrudzenia z jasnych kafelków łatwo usuniesz przyrządzając pastę z sody oczyszczonej. Zmieszaj sodę z wodą i zostaw na kilka minut na powierzchni płytek. Następnie zmyj wodą z płynem do mycia naczyń i ciesz się lśniącymi kafelkami.

4. Soda oczyszczona sprawdzi się również do wyczyszczenia zabrudzonych fug. W tym celu ponownie przygotuj gęstą pastę z sody i wody. Do czyszczenia fug najwygodniej będzie użyć starej szczoteczki do mycia zębów.

Udostępnij w Social Media