Wanny zapewniają zupełnie inną jakość toalety, niż kabiny prysznicowe. Wybiera się je z myślą o długich i relaksujących kąpielach, zatem musi to być produkt funkcjonalny. Sprawę komplikuje fakt, że taka niby zwykła wanna wcale nie ma łatwego “życia”.
W ofercie większości sklepów znaleźć można przede wszystkim dwa rodzaje tych urządzeń żeliwne i akrylowe. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, o czym traktuje ten artykuł. Na początku warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie cechy powinna mieć idealna wanna?
Kąpiel w wannie
Taka toaleta może być przyjemnością i miłym relaksem po ciężkim dniu pracy. Jednak w przeciwieństwie do prysznica, zużywa więcej wody. Wszystko zależy oczywiście od rozmiarów, ale można przyjąć, że średniej wielkości wanna mieści około 100 litrów. Kąpiel będzie oczywiście ciepła, czy nawet gorąca wodą, co dodatkowo podnosi koszty. Warto zadbać chociaż o to, aby toaleta trwała jak najdłużej, czyli woda zbyt szybko się nie wychładzała.
Mycie wanny
Czyszczenie wanny to temat prosty jedynie z pozoru. Pół biedy, jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami stosunkowo miękkiej wody. Wtedy z reguły wystarczy miękka szmatka, czy gąbka i odrobina płynu do naczyń na poważniejsze zabrudzenia.
Jeżeli woda w naszych kranach jest twarda, co objawia się na przykład mocno zakamieniałym czajnikiem, musimy przygotować się na skuteczne usuwanie osadów. Z początku mogą one być praktycznie niezauważalne, bowiem większość wanien jest biała, lecz z czasem nalotu przybywa, a wtedy pozbycie się go wymaga użycia agresywnej chemii, albo środków ściernych.
Wybór wanny
Przy wyborze wanny warto zwrócić również uwagę na takie sprawy jak:
– rozmiar – rozsądnie jest wybierać wannę dopasowaną do wzrostu użytkowników
– miejsce instalacji – niektóre modele najlepiej prezentują się na środku łazienki
– kształt, który często wymuszony jest przez układ pomieszczenia
– waga – ważna szczególnie w blokach czy w ciasnych i małych łazienkach
– tłumienie odgłosów, choć wiele można poprawić na etapie montażu
– wytrzymałość konstrukcji, ważna zwłaszcza dla osób dobrze zbudowanych.
Wanny żeliwne
Takie modele stosowane od dawna. Wiele osób kojarzy je z dzieciństwa, sporo wybiera je w dorosłym życiu. Decydującą kwestią jest zwykle olbrzymia wytrzymałość mechaniczna żeliwa oraz jego spora pojemność cieplna. Gwarantuje ona długie utrzymanie wysokiej temperatury wody, pod warunkiem, że wanna jest ocieplona po bokach i od spodu.
Wanny żeliwne wykończone są wytrzymałą i trudną do zarysowania emalią, która bez problemów znosi nawet mocne szorowanie. Bardzo często przeznaczone są do montażu wolnostojącego. Posiadają wtedy zdobione nóżki, co sprawia, że pięknie prezentują się w łazienkach urządzonych w stylu retro.
Żeliwne wanny mają również wady. Produkowane są wyłącznie w owalnym lub prostokątnym kształcie. Ich duża wytrzymałość okupiona jest sporą wagą, która nawet dla małych modeli często przekracza 100 kg. Żeliwo jest zimne w dotyku. Narzekają na to użytkownicy, którzy najpierw muszą wannę rozgrzać, aby w ogóle można było do niej wejść. Sytuację może polepszyć montaż tego urządzenia na rurkach od ogrzewania, albo bezpośrednio na ogrzewanej posadzce, jednak jest to rozwiązanie raczej nietypowe.
Wanny akrylowe
Standardowe modele są tańsze niż żeliwne, zdecydowanie mniej ważą (około 20 kg). Akryl często wzmacniany jest włóknem szklanym, co znacznie poprawia sztywność, jednak i tak bardzo ważna jest prawidłowa instalacja. Technologia produkcji umożliwia wykonanie wanien nie tylko prostokątnych, lecz także owalnych czy narożnych. Nierzadko wyposażone są również w systemy hydromasażu, które dodatkowo podnoszą komfort kąpieli.
Bardzo ważny jest właściwy montaż wanny akrylowej. Chodzi głównie o dokładne wypoziomowanie stelaża, który znajduje się pod wanną oraz dokładne ocieplenie spodu i boków. Jeżeli nie zostanie ono wykonane fachowo, akrylowa wanna bardzo szybko wystudzi nawet gorącą wodę.
Ocieplenie również wygłusza, co nie jest bez znaczenia, bowiem wanny z tworzyw sztucznych doskonale przenoszą wszelkie dźwięki. Może to być bardzo uciążliwe dla pozostałych mieszkańców. Akryl jest delikatniejszy niż emalia. Do jego pielęgnacji należy używać miękkich szmatek czy gąbek oraz nieagresywnych środków czyszczących.
Najpopularniejsze na rynku wanny żeliwne i akrylowe posiadają szereg zalet i wad. Paradoksalnie właśnie dzięki nim można przyspieszyć wybór i podjąć decyzję, której słuszność docenimy podczas każdej relaksującej kąpieli. Warto posiłkować się opiniami innych użytkowników, a najlepiej po prostu usiąść w konkretnej wannie jeszcze przed jej zakupem i zobaczyć, jak się w niej czujemy. Taka kąpiel na sucho często obnaża najistotniejsze funkcjonalności, albo ich brak.