Czyszczenie toalety z kamienia raczej nikomu nie kojarzy się z czymś przyjemnym. Jest to jednak czynność, którą chcąc nie chcąc trzeba wykonać i nic się na to nie poradzi. Jeśli regularnie nie będziemy solidnie wykonywać sprzątania, w tym miejscu rozmnoży się mnóstwo bakterii niebezpiecznych dla zdrowia, a następnie przedostaną się one także do innych części domu. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby w niedługim czasie doprowadzić toaletę do stanu idealnego i nie natrudzić się przy tym przesadnie.

Specjalistyczne środki

Mocne i drażniące środki, które można znaleźć w wielu supermarketach, często bardzo dobrze radzą sobie nawet z najgrubszą warstwą brudu i przez to zostały docenione przez gospodynie domowe. Jeśli decydujemy się jednak na wykorzystanie ich, musimy pamiętać o dodatkowych środkach ostrożności – takie specyfiki pod żadnym pozorem nie mogą dostać się do oczu, mają także bardzo negatywne działanie na skórę, a ich opary nie powinny być wdychane.

Zaopatrzenie się w grube i mocne gumowe rękawiczki specjalnie przeznaczone do takich prac jest niezbędnym krokiem przed zabraniem się za właściwe sprzątanie. Najlepiej także, jeśli takie mamy, otworzyć okno, aby opary nie unosiły się w zamkniętym pomieszczeniu i stopniowo kumulowały.

Środek czyszczący należy rozprowadzić dokładnie po całej muszli, upewniając się, że dociera także do wewnętrznej części jej krawędzi. Po wlaniu środka należy precyzyjnie wyszorować wszystko szczotką do WC, a później zamknąć klapę i pozwolić specyfikowi zadziałać przez taką ilość czasu, jaka jest rekomendowana przez danego producenta. W tym czasie można zająć się klapą i spłuczką, na przykład z pomocą środka w sprayu, a następnie ponownie wyszorować wnętrze toalety. Teraz wszystko powinno lśnić.

Domowe metody

Niektórzy uwielbiają eksperymentować z prostymi trikami na czyszczenie z wykorzystaniem składników dostępnych w każdej kuchni. Prostym i szybkim sposobem jest posypanie muszli sodą oczyszczoną, a następnie skropienie jej sokiem z cytryny. Po odczekaniu kilku godzin i wyczyszczeniu toalety szczotką efekt powinien być zadowalający.

Soda sprawdzi się także w połączeniu z octem – pasta z tych dwóch składników jest odpowiednia do pozbycia się kamienia. Wtarta i pozostawiona na kilka lub kilkanaście godzin da gwarancję pozbycia się nawet trudnych plam występujących na muszli.

Bardzo popularnym sposobem jest wlanie puszki coli i pozostawienie na około godzinę. Zawarte w napoju kwasy z łatwością radzą sobie z wszelkimi zabrudzeniami. Jeśli nasza toaleta jest naprawdę brudna, można zostawić colę na całą noc.

Podstawą dbania o toaletę jest regularne wykonywanie powyższych czynności, a nie interesowanie się kwestią zadbania o nią w momencie, gdy wszystko wokół lepi się od brudu i na zacieki nie można już patrzeć bez ogromnego obrzydzenia. Najlepiej regularnie doprowadzać do błysku toaletę – w końcu korzystamy z niej kilka razy dziennie i zależy nam na utrzymaniu jej w jak najlepszym stanie, tak, by używanie jej nie było dla nas nieprzyjemne.

Udostępnij w Social Media