Meble do łazienki powinny cechować się przede wszystkim funkcjonalnością i odpornością na wilgoć i wodę. Jednak ich wybór jest tylko pozornie prosty. Jak więc wybrać odpowiednie meble, by nie żałować zakupu?

Przed poszukiwaniem mebli

Zanim odwiedzimy sklep wnętrzarski, bardzo ważne jest wykonanie wszystkich niezbędnych pomiarów łazienki. Dobre przygotowanie pozwoli nam idealnie dopasować meble do naszych potrzeb i możliwości łazienki. Bardzo pomocny może okazać się rysunek, na którym zaznaczymy odległości pomiędzy szafkami, a toaletą, umywalką i prysznicem. Pamiętajmy, by zmierzyć wszystkie wnęki i wolną przestrzeń koło wyposażenia. Z takim przygotowaniem możemy udać się do sklepu, ponieważ dużo łatwiej będzie nam wykluczyć pewne rodzaje mebli ze względu na ich rozmiary i funkcjonalność.

Meble dopasowane do armatury


Bardzo często producenci proponują meble dopasowane stylistycznie do armatury. Jest to zdecydowanie dobre rozwiązanie dla osób, które nie znają się na projektowaniu wnętrz. Zazwyczaj możemy kupić gotowe zestawy mebli stworzone pod konkretny wymiar łazienki.
Zdecydowanie warto szukać mebli, które spełnią wszystkie nasze wymagania wizualne, a przede wszystkim funkcjonalne. Sprawdzajmy każdy najdrobniejszy element, jak drzwi otwierające się na prawo lub na lewo, możliwość podwieszenia mebla. Wszystkie takie elementy pozwolą nam dopasować taki mebel do własnych potrzeb.
Kolejną bardzo ważną cechą jest jakość produktu. Meble do łazienki muszą być wykonane ze szczególnych materiałów, które będą chronić je przed działaniem wody i wilgoci. Jeżeli planujemy kupić dany mebel, warto zwrócić uwagę, czy jest on pokryty lakierem poliuretanowym. Jest on bardzo wytrzymały, odporny na uszkodzenia, działanie wody, pleśni i grzybów. Dzięki temu meble pokryte warstwą ochronną są doskonałe do łazienki. Należy sprawdzić tył szafki. W przypadku, jeżeli tzw. plecy szafki będą dotykały bezpośrednio ściany, bardzo szybko doprowadzi to do jej zniszczenia, ponieważ będzie się tam skraplać woda. A tył szafki nigdy nie będzie chroniony poliuretanem.

Kolejną kwestią są uchwyty, okucia w wszystkie elementy metalowe, które mogą mieć styczność z wodą. Należy zadbać, by były one pokryte substancją antykorozyjną lub wykonane ze stali nierdzewnej. To zapewni im doskonały wygląd przez długie lata.

Kolorystyka szafek

Dobrym rozwiązaniem do małych łazienek jest wyposażenie jej w meble jasne, najlepiej białe lub jasno szare. Dzięki temu od lakierowanych jasnych powierzchni doskonale odbija się światło, co stwarza iluzję optyczną rozmiarów naszej łazienki. Oczywiście, im większa łazienka, tym pole do popisu jest większe. W dużych pomieszczeniach doskonale sprawdzają się nawet meble czarne, które wprowadzają bardzo klimatyczną atmosferę. Wykorzystując stonowaną gamę kolorystyczną mebli łazienkowych, dajemy sobie możliwość szybkiej zmiany wystroju bez wysokich nakładów pieniężnych. Białe szafki i jasne płytki pozwolą nadawać łazience nowy charakter przy pomocy kolorowych ręczników czy innych dodatków.

Udostępnij w Social Media