Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu lub mieszkaniu. Projektując łazienkę, większość osób zwraca uwagę nie tylko na jej funkcjonalność, ale przede wszystkim na szeroko rozumiany komfort użytkowania. Ważną kwestią okazuje się w tym przypadku ogrzewanie – w zależności od indywidualnych oczekiwań i możliwości technicznych, może to być tradycyjny grzejnik lub ogrzewanie podłogowe.

Zalety grzejników łazienkowych

Na rynku znaleźć można szeroki wachlarz grzejników, wśród nich dostępne są także modele łazienkowe, dostosowane do potrzeb tego pomieszczenia. Wybierając konkretny model nie można jednak kierować się wyłącznie stroną estetyczną – zdecydowanie ważniejsza jest moc grzewcza poszczególnych propozycji. Warto także pamiętać, że temperatura w łazience powinna być nieco wyższa niż w innych pomieszczeniach, czyli wynosić w granicach 24-25 stopni C.

Moc grzewcza kaloryfera powinna odpowiadać potrzebom konkretnej łazienki – w pomieszczeniach o mniejszej termoizolacji, czyli słabo ocieplonych, konieczne jest zastosowanie grzejnika o większej mocy niż w przypadku łazienki, w której termoizolacja znajduje się na wyższym poziomie. Nie jest wskazane suszenie ręczników lub bielizny na grzejnikach, jeśli jednak domownicy – z różnych powodów – zdecydują się na to działanie, montowane w łazience kaloryfery powinny mieć moc grzewczą większą o 20%.

Zróżnicowane potrzeby potencjalnych odbiorców w pełni respektują producenci kaloryferów, oferując modele różniące się wielkością, kształtem oraz funkcjonalnością. Obok popularnych drabinek dostępne są kaloryfery ażurowe, w postaci paneli lub pełnych płyt grzewczych. Dostępne są także dodatkowe akcesoria łazienkowe, które dopełniają estetyczny charakter grzejników, tworząc efektowną i niebanalną całość.

Montaż grzejnika – kwestia bardzo istotna

Optymalnym miejscem wykorzystywanym w celu montażu grzejnika jest ściana – rozwiązanie to zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza, dzięki czemu możliwości grzewcze konkretnego narzędzia są w pełni wykorzystywane. Należy jednak zadbać o to, aby podczas montażu pozostawić wolną przestrzeń pomiędzy kaloryferem i ścianą oraz sufitem, grzejnika nie należy ponadto instalować we wnęce lub za szafką – działanie to może przyczynić się do znacznego ograniczenia ciepła.

Szczególną ostrożność należy zachować wybierając modele zasilane za pomocą energii elektrycznej – tego typu grzejniki nie powinny znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie urządzeń wodnych

.
A może ogrzewanie podłogowe?

Alternatywą dla tradycyjnych grzejników ściennych jest nowoczesne ogrzewanie podłogowe, doceniane przede wszystkim ze względu na mniejszy ruch powietrza, a co za tym idzie, mniejszą ilość kurzu. W zależności od możliwości technicznych, ogrzewanie podłogowe może być zasilane prądem lub wodą.

Ogrzewanie podłogowe najlepiej uwzględnić już w planach budowlanych – jest to gwarancja, że montaż instalacji w żaden sposób nie wpłynie na funkcjonalność pomieszczenia (ułożenie rurek w ogrzewaniu podłogowym sprawia, że podłoga podnosi się przeciętnie o kilkanaście centymetrów).

W przypadku instalacji elektrycznej wykorzystywane są układane w pętle kable stałooporowe lub zmiennooporowe bądź maty grzejne. Różnica polega na tym, że kable charakteryzują się stałą mocą grzewczą, natomiast maty dostosowują temperaturę w pomieszczeniu do aktualnych potrzeb.

Maty grzejne to optymalne rozwiązanie doraźne, dlatego też sprawdzają się przede wszystkim w łazienkach, gdzie głównym źródłem ogrzewania są standardowe kaloryfery.

Udostępnij w Social Media