Jaką wannę wybrać do łazienki – zabudowaną lub bez zabudowy, czyli zatem wolnostojącą? Takie pytanie należy sobie zadać nim rozpoczniemy urządzać łazienkę.

Jak dostosować wannę do metrażu łazienki?

Różnorodne rozmiary oraz modele wanien do zabudowy powodują, iż można dostosować je właściwie do każdej łazienki. Wyjątkiem są niezwykle małe pomieszczenia o metrażu nieprzekraczającym 4m2, do których wyposażenia poleca się kabiny prysznicowe. Tenże tradycyjny wybór nadal cieszy się ogromną popularnością ze względu na własną wszechstronność.

Dostępność wielu modeli (prostokątne, owalne, narożne, asymetryczne) dostosowanych do rozmaitych typów wnętrz pozwoli na doskonałe wybranie wanny, i tym samym na optymalne oraz praktyczne zastosowanie powierzchni. Zabudowa wanny pozwoli także na zaaranżowanie kolejnych półeczek na kosmetyki, dzięki którym w trakcie kąpieli zawsze będą w zasięgu Twojej dłoni.

Jaka wanna będzie lepsza dla Ciebie?

Aby dobrać właściwą wannę, należałoby odpowiedzieć sobie na parę podstawowych pytań, jakie uchronią nas przed nierozważnym zakupem. Wanna do zabudowy jest wyborem relatywnie pewnym – może być to zarówno wada, jak również zaleta. Osoby, jakie przywiązują ogromną wagę do stylistyki pomieszczenia oraz polują na nietypowe, wyróżniające się oraz designerskie produkty powinny dobrać wannę wolnostojącą.

Gdy jednak stawiasz na trwałą funkcjonalność, rozwiązanie do zabudowy będzie bardziej wygodne w użytkowaniu – na wielu modelach wanien do zabudowy zamontujesz ponadto parawan oraz półeczki, jakie ułatwią gromadzenie kosmetyków. Taka wanna jest także wygodniejsza w wykorzystywaniu przez osoby starsze oraz dzieci.

Szacując koszty inwestycji, należy przyznać, iż zwykle tańszym wyjściem jest zakup wanny do zabudowy. Decydując się na tą wolnostojącą, musisz liczyć się z tym, iż wymaga ona montażu wolnostojącej baterii – montaż instalacji podłogowych tworzy kolejne koszty oraz wymaga starannego zaplanowania.

Zalety wanien wolnostojących

Dobierając wannę wolnostojącą możemy także zaszaleć z materiałem – ta z miedzi, kamienia, lub drewna będzie absolutnym hitem naszej łazienki. Pamiętajmy jednakże, iż dobierając stylową wannę wolnostojącą musimy liczyć się z wyższymi wydatkami. Droższa jest sama wanna, lecz musimy wybrać do niej także właściwą armaturę.

Doskonale sprawdzą się stojące baterie podłogowe. Przyda się także trochę większa łazienka, aby naszą wannę dobrze zaprezentować. No i pozostaje sprawa czyszczenia łazienki. Przestrzeń pod wanną to kolejny metraż do mycia. Świadomie rezygnujemy także z miejsca do gromadzenia rozmaitych rzeczy.

Zalety wanien zabudowanych

Z kolei wanna zabudowana niezwykle dobrze sprawdzi się także w niewielkich łazienkach, tym bardziej, iż zabudowę można praktycznie zastosować. Prócz standardowego „schowka pod wanną” możemy uzupełnić ją o praktyczne półeczki oraz szuflady.

Dodatkowo do zabudowanych wanien można zamontować tradycyjną armaturę, a dobór baterii jest zdecydowanie większy. No i jest to wyjście bardziej efektywne, chociaż trochę bardziej czasochłonne na etapie montażu oraz wykonania zabudowy.

Udostępnij w Social Media